Caño Cristales
Magiczne kolory w Caño Cristales. Źródło: 123RF/Picsel 

Caño Cristales, prowincja Meta, Kolumbia

Tak zwaną „Rzekę pięciu kolorów” można podziwiać w Kolumbii w Parku Narodowym Serrania de la Macarena, który obejmuje obszar ok. 2500 mil kwadratowych. Niestety, rzeka ta nie jest kolorowa przez cały rok.

Aby zobaczyć odcienie, z których słynie, trzeba odwiedzić ją w odpowiednim czasie, czyli od czerwca do listopada. W tym okresie przybiera ona barwy nasyconej czerwieni, zieleni, żółci, błękitu oraz czerni. Spowodowane jest to przez endemiczną roślinę - Macarenia Clavígera. Występuje ona w niewielu miejscach na świecie, ponieważ jest bardzo wymagającą rośliną, jeśli chodzi o warunki środowiskowe.

Lac Retba, Senegal
Lac Retba w Senegalu. Źródło: 123RF/Picsel

Lac Retba, Półwysep Zielonego Przylądka, Senegal

Jezioro to znajduje się na wschód od Dakaru – stolicy Senegalu. Lac Retba różni się od innych jezior swoją barwą. Jego wody są w odcieniu różu, z powodu mikroorganizmów oraz glonów o nazwie Dunaliella Salina, które produkują czerwony pigment. Jednak obserwowany kolor wody zależy również od takich warunków przyrodniczych jak pora dnia i pora roku, kąt padania promieni słonecznych oraz intensywność wiatru. Najbardziej intensywny odcień różu można podziwiać między listopadem a majem.

Wody Lac Rose (fr. różowe jezioro), jak nazywane jest też to jezioro, są bardzo zasolone. Wydobywa się z niego sól tą samą metodą od lat, która polega na wyłowieniu z dna słonego szlamu, a następnie płukania i suszenia go na słońcu. Jest to dość łatwe zadanie, ponieważ Lac Retba jest bardzo płytkie, jego głębokość wynosi tylko 3 m. 

Czytaj dalej na następnej stronie