W zdrowym ciele zdrowy ZUS

Od 1937 roku ZUS organizował objazdowe wystawy promujące zdrowy tryb życia. Ich tematyka była dość szeroka, jednak dominowała walka z alkoholizmem i epidemiami, promocja sportu, zachowanie czystości i nauka prawidłowego odpoczywania. Wbrew pozorom wystawy odniosły ogromny sukces i cieszyły się dużą popularnością. Jedną z nich, w Łodzi, odwiedziło ponad pół miliona osób!

Praca dla nieskazitelnych

W latach dwudziestych XX wieku podjęcie pracy w Ubezpieczalni Społecznej wymagało przedstawienia tzw. świadectwa moralności. Wbrew pozorom tego typu zaświadczenie wcale nie było wydawane przez lokalnego proboszcza, a przez Urząd Miasta. Wyobrażasz sobie, żeby teraz pracodawca wymagał takiego dokumentu?

ZUS w liczbach

W ciągu miesiąca przeciętny pracownik ZUS-u obsługuje aż 530 klientów, a osoby pracujące w centrum obsługi telefonicznej przeprowadzają rocznie ponad 10 milionów rozmów. Wśród Polaków klientami ZUS-u jest niemal 25 milionów osób, a sama instytucja zatrudnia 45,5 tysiąca pracowników, z których aż 86 procent stanowią kobiety. Roczny budżet Funduszu Ubezpieczeń Społecznych to ponad 208 miliardów złotych. Te liczby robią wrażenie!

Contetnt box 695x150_dopbry

 

Międzywojenny terminator

Przez lata język, którym się posługujesz znacznie się zmienił. Rozwijała się nie tylko mowa potoczna, ale również oficjalna, urzędnicza nomenklatura. W latach trzydziestych XX wieku współczesny dodatek pielęgnacyjny był oficjalnie nazywany dodatkiem bezradności, a uczeń zatrudniony jako młodociany pracownik był terminatorem. Ciekawe ilu licealistów poszłoby do pracy, gdyby ta terminologia wciąż obowiązywała…

Nietypowy sport

Wiele budynków, w których mieszczą się oddziały ZUS-u, charakteryzuje się dość niestandardowym wyglądem. Półtora roku temu, na jednym z portali społecznościowych pojawiło się wydarzenie zatytułowane „Zjazd na byle czym z dachu ZUS-u w Białymstoku”. Nietypowy, jednostronnie spadzisty dach przyniósł sławę białostockiemu oddziałowi ZUS-u – wydarzeniem zainteresowały się dziesiątki tysięcy internautów. 

Wszystko w jednym miejscu

Teraz wszystkie świadczenia związane z ubezpieczeniami społecznymi załatwisz w ZUS-ie, jednak jeszcze 80 lat temu nie było to takie proste. Statystyczny górnik z Górnego Śląska był ubezpieczony aż w pięciu instytucjach: Zakładzie Ubezpieczeń od Wypadków, Zakładzie Ubezpieczeń na Wypadek Inwalidztwa, Funduszu Bezrobocia, Kasie Chorych i Kasie Pensyjnej Spółki Brackiej. 

 

Pionier internetowy 

ZUS to pierwszy w Polsce urząd, który przeniósł się do sieci. Kompleksowy System Informatyczny ZUS-u jest jednym z najbardziej zaawansowanych tego typu systemów na świecie. Wykonuje 37 milionów operacji dziennie i gromadzi ponad 300 terabajtów danych. W 2005 roku KSI zyskał uznanie Komisji Europejskiej, która uznała go za najbardziej innowacyjny system w Europie. Choć popularny mit o kilometrowych kolejkach w ZUS-ie wciąż krąży, dziś niemal wszystkie sprawy możesz załatwić online, bez konieczności odwiedzania oddziału.

Choroby zawodowe

Dziś wykaz chorób zawodowych, które uprawniają do pobierania świadczeń wypadkowych obejmuje kilka stron. Możesz otrzymać zasiłek nawet z powodu alergicznego zapalenia spojówek lub kontaktowego zapalenia skóry z podrażnienia, jednak 90 lat temu lista chorób zawodowych obejmowała zaledwie trzy schorzenia: zatrucie ołowiem, rtęcią oraz zakażenie wąglikiem.

Poznajcie podstawy prawa pracy w publikacji "W pierwszej pracy".

System Bismarcka

Twórcą znanego ci systemu ubezpieczeń społecznych był Otto von Bismarck. Zarówno w Niemczech, jak i na polskich ziemiach będących pod zaborem niemieckim każdy ubezpieczony miał zagwarantowaną bezpłatną opiekę zdrowotną, lekarstwa, środki opatrunkowe oraz okulary. Dziś za te ostatnie musisz zapłacić z własnej kieszeni. Sam Bismarck z wielkim zapałem uczył się języka polskiego. Do swojej żony często zwracał się po polsku „czarna kotko”.

Wiek emerytalny

W Polsce wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wielu uważa, że to zbyt wysoki próg. Okazuje się jednak, że w innych krajach jest on jeszcze wyższy. W Wielkiej Brytanii wynosi on 68 lat, a w Niemczech i Francji 67. Wyjątkiem jest Białoruś, gdzie kobiety mogą przejść na emeryturę w wieku 58 lat.

pobrane

 

Zobacz, ile wiesz o ubezpieczeniach społecznych! Weź udział w quizie - kliknij!

Artykuł powstał we współpracy z ZUS przy projekcie „Lekcje z ZUS”.