Dowiedz się więcej na ten temat!
Zapraszamy do serwisu opracowania.pl

okładka Słownik związków frazeologicznych

Słownik związków frazeologicznych

Zadaniem Słownika Związków Frazeologicznych jest sprostanie wymaganiom możliwie najszerszej grupy Czytelników ze specjalnym uwzględnieniem uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Są tu zgromadzone wyjaśnienia wszystkich związków frazeologicznych, do znajomości których zobowiązują programy nauczania języka polskiego w tych szkołach oraz zalecane podręczniki. Hasła zostały tak opracowane, by nie nastręczało trudności ani ich zrozumienie, ani zapamiętanie.

ptak Dodaj do listy

niebieski ptak - ktoś nieodpowiedzialny, nierozsądny; człowiek, który nie lubi pracować, unikający pracy; pasożyt: Waldek to według mnie taki niebieski ptak. Chciałby mieć wiele, ale cudzym kosztem. On nie ma zamiaru szukać pracy, zajmować się domem, dbać o rodzinę, za to bliscy powinni się zjawiać na każde jego skinienie. I jeszcze argumentuje to faktem, że nad wszystkim czuwa opatrzność, więc nad nim również...

• Powiedzenie "niebieski ptak" zostało zaczerpnięte z Biblii, a dokładniej z Nowego Testamentu. W kazaniu na Górze, znajdującym się w Ewangelii wg św. Mateusza znaleźć można następujący fragment nauk głoszonych przez Chrystusa: "Wejrzyjcie na ptaki niebieskie, iż nie sieją ani żną, ani zbierają do gumien, a Ojciec wasz niebieski żywi je" [Mt 6, 26].

z lotu ptaka - z wysoka: Będąc na wycieczce w Paryżu, wyszliśmy na wieżę Eiffla i mieliśmy okazję podziwiać miasto z lotu ptaka.