Dowiedz się więcej na ten temat!
Zapraszamy do serwisu opracowania.pl

okładka Słownik związków frazeologicznych

Słownik związków frazeologicznych

Zadaniem Słownika Związków Frazeologicznych jest sprostanie wymaganiom możliwie najszerszej grupy Czytelników ze specjalnym uwzględnieniem uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Są tu zgromadzone wyjaśnienia wszystkich związków frazeologicznych, do znajomości których zobowiązują programy nauczania języka polskiego w tych szkołach oraz zalecane podręczniki. Hasła zostały tak opracowane, by nie nastręczało trudności ani ich zrozumienie, ani zapamiętanie.

nitka Dodaj do listy

dojść (dotrzeć, iść) po nitce do kłębka - posługując się właściwymi przesłankami (tropami, śladami) dojść do jakieś prawdy; rozwiązać jakąś zagadkę (odkryć tajemnicę) na drodze dedukcji, logicznego rozumowania; uwieńczyć sukcesem poprawne wnioskowanie: Lubił rozwiązywać zadania tekstowe. Czuł się wtedy trochę jak detektyw, idący po nitce do kłębka, z drobnych przesłanek wyciągający kolejne, mozolący się nad analizą tropów, i nareszcie docierający do prawdy ostatecznej - do rozwiązania zadania.

• Geneza frazeologizmu "dojść po nitce do kłębka" związana jest ze starożytnym greckim mitem o Tezeuszu i Ariadnie. Został on szerzej omówiony przy haśle ARIADNA.

nie pozostawiać (pozostawić, zostawiać, zostawić) na kimś suchej nitki - bardzo na kogoś nakrzyczeć; zrugać kogoś; być dla kogoś bardzo surowym; ostro kogoś skrytykować: plotkować o kimś, oszkalować, oczernić kogoś: Zauważył pewną cechę charakterystyczną dla wszystkich fachowców od piecyków gazowych, których wezwał na pomoc. Każdy z nich, zaraz po wejściu do łazienki, rozpoczynał monolog, w którym nie pozostawiał suchej nitki na swoim poprzedniku. Zwykle zaczynał od słów: "Co za patałach naprawiał panu ten piecyk?".

przemoknąć do suchej nitki - bardzo zmoknąć; całkowicie przemoknąć: Bez parasoli, bez płaszczy przeciwdeszczowych, bez głowy. Zamiast cieszyć się pięknem zabytków Paryża, cały swój wysiłek koncentrowali na znalezieniu jakiegoś schronienia, a i tak przemokli do suchej nitki.