Dowiedz się więcej na ten temat!
Zapraszamy do serwisu opracowania.pl

okładka Słownik symboli literackich

Słownik symboli literackich

Słownik symboli to wyczerpujące opracowanie symboli występujących zarówno w utworach epickich, jak i w liryce, co może się okazać bardzo przydatne dla maturzystów. Informacje na temat symboli są bowiem zazwyczaj punktowane w kluczach egzaminacyjnych, według których trzeba napisać wypracowanie w czasie matury z języka polskiego. W Słowniku symboli znajduje się omówienie ponad 140 symboli, przewijających się przez wszystkie epoki literackie.

jabłko Dodaj do listy

Jabłko symbolizuje całość, wieczność, ziemię, zdrowie, życie, gwiazdy, nieśmiertelność, początek, wiosnę, koniec, śmierć, odkupienie, władzę królewską, miłość, niebezpieczeństwo, oszustwo, niezgodę.

Starożytność

Biblia, Stary Testament

JABŁKO - OWOC ZAKAZANY: W zasadzie w Biblii w historii kuszenia Ewy przez węża nie ma mowy o jabłku, ale o "owocu drzewa, które jest w środku raju". Dopiero z czasem jabłko staje się symbolem wiadomości zła i dobra, systemu ocen i norm moralnych.

JABŁKO - MIŁOŚĆ I WSPÓŁŻYCIE SEKSUALNE (Pieśń nad pieśniami).

Mitologia

JABŁKO - SYMBOL MIŁOŚCI I PŁODNOŚCI: W czasie uroczystości w Delos Akontios zakochuje się w pięknej Kidyppe i rzuca jej jabłko pod nogi z napisem "Przysięgam na Artemidę, że poślubię Akontiosa".

JABŁKO - SYMBOL NIEZGODY: Złote jabłko Hesperyd staje się symbolem niezgody. Rzuciła je między trzy boginie: Herę, Afrodytę i Atenę bogini niezgody Eris. Jabłko miało napis: "Dla najpiękniejszej". Zdarzenie to doprowadziło do sporu między boginiami, który rozstrzygnął dopiero Parys, syn króla Troi Priama, przyznając jabłko Afrodycie. Ta w zamian obiecała mu najpiękniejszą kobietę świata, Helenę, żonę króla greckiego Menelausa. Parys porwał piękną Helenę i doprowadził tym samym do wybuchu wojny trojańskiej.