Dowiedz się więcej na ten temat!
Zapraszamy do serwisu opracowania.pl

okładka Słownik związków frazeologicznych

Słownik związków frazeologicznych

Zadaniem Słownika Związków Frazeologicznych jest sprostanie wymaganiom możliwie najszerszej grupy Czytelników ze specjalnym uwzględnieniem uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Są tu zgromadzone wyjaśnienia wszystkich związków frazeologicznych, do znajomości których zobowiązują programy nauczania języka polskiego w tych szkołach oraz zalecane podręczniki. Hasła zostały tak opracowane, by nie nastręczało trudności ani ich zrozumienie, ani zapamiętanie.

lew, lwi Dodaj do listy

lew salonowy - mężczyzna lubiący uwodzić kobiety, mający u nich powodzenie: Pan Stefan jest więc typowym arystokratą, lwem salonowym, próżniakiem i bawidamkiem.

lew się w kimś budzi - o kimś, kto nagle nabrał niezwykłej odwagi, dumy: Miałem okazję zobaczyć jak nagle w człowieku zwykłym, przeciętnym budzi się lew. Jonasz zmienił się nie do poznania - był zdeterminowany, gotów na wszystko, byle osiągnąć cel.

wejść w paszczę lwa - narazić się na niebezpieczeństwo: Nie idź do niego teraz, bo wejdziesz w paszczę lwa, ojciec jest wściekły i nawet mama nie zdołała go uspokoić. O twojej jedynce z matmy powiesz mu później.

lwia część - duża część, pokaźna ilość: Lwia część pieniędzy przypadła oczywiście prezesom, ale i my coś przecież zyskaliśmy.

lwie serce - niezwykła odwaga: Michał Wołodyjowski to bohater o lwim sercu - nigdy nie wahał się ryzykować życia dla dobra zagrożonej ojczyzny.

Tytuł powieści A. Lindgren o dwóch kochających się i odważnych braciach, Jonatanie i Karolu, brzmi Bracia Lwie Serce.

lwi pazur - niezwykły talent, przejawiający się w każdym szczególe: Beata to rasowa impresjonistka. Lwi pazur można dostrzec w każdym jej obrazie.

pokazać lwi pazur PAZUR