Dowiedz się więcej na ten temat!
Zapraszamy do serwisu opracowania.pl

okładka Słownik związków frazeologicznych

Słownik związków frazeologicznych

Zadaniem Słownika Związków Frazeologicznych jest sprostanie wymaganiom możliwie najszerszej grupy Czytelników ze specjalnym uwzględnieniem uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Są tu zgromadzone wyjaśnienia wszystkich związków frazeologicznych, do znajomości których zobowiązują programy nauczania języka polskiego w tych szkołach oraz zalecane podręczniki. Hasła zostały tak opracowane, by nie nastręczało trudności ani ich zrozumienie, ani zapamiętanie.

grać Dodaj do listy

grać (komuś) na nosie - kpić z kogoś, okazywać lekceważenie: Dobrze wie, że nie możemy mu nic zrobić i dlatego gra nam na nosie.

grać (komuś) na nerwach - drażnić, denerwować kogoś, wytrącać z równowagi: Nie umiem powiedzieć, dlaczego jej tak nie lubię. Po prostu gra mi na nerwach już samym sposobem bycia.

grać na zwłokę - opóźniać coś, czekając na sprzyjające okoliczności: Kiedy nauczyciel wywołał go do odpowiedzi, wstał bardzo powoli. Zamierzał grać na zwłokę, mając nadzieję, że uratuje go dzwonek na przerwę.

grać pierwsze skrzypce - być najważniejszym, mieć duże znaczenie, wpływy: Szybko zaczął grać pierwsze skrzypce wśród kolegów, którzy podziwiali jego inteligencję i poczucie humoru.