Dowiedz się więcej na ten temat!
Zapraszamy do serwisu opracowania.pl

okładka Słownik bohaterów literackich - gimnazjum

Słownik bohaterów literackich - gimnazjum

Słownik bohaterów literackich powstał z myślą o uczniach szkoły podstawowej i gimnazjum, którzy będą się musieli zmierzyć z taką formą wypowiedzi pisemnej jak charakterystyka bohatera. Zawiera charakterystyki wszystkich bohaterów (ludzi, zwierząt, istot fantastycznych, postaci fikcyjnych, historycznych) występujących w lekturach ze szkoły podstawowej i gimnazjum.

STOKROTKA Dodaj do listy

J. Ch. Andersen, Stokrotka, bohaterka główna, tytułowa, niepozorny kwiatuszek, wielka przyjaciółka skowronka.

Wygląd: Miała żółty środek i drobne białe płatki.

Życiorys: Stokrotka rosła wśród polnej trawy, widziała piękne kwiaty ogrodowe, ale nie zazdrościła im urody. W pewnej chwili przyleciał do niej skowronek i pocałował ją. Stokrotka była bardzo szczęśliwa. Niestety, później przyszli chłopcy i wycięli nożem kawałek murawy, na którym rosła stokrotka. Znalazła się ona w klatce, gdzie był uwięziony jej przyjaciel, skowronek. Jej los był tragiczny - musiała patrzeć jak ptak umierał z pragnienia, nie mogła mu pomóc. Potem chłopcy wyrzucili z klatki trawę wraz ze stokrotką. Ona także zginęła.

Charakterystyka: Cechuje ją: dobroć, skromność, wierność, zdolność do współczucia. Stokrotka została w baśni uosobiona, to znaczy ma ludzkie cechy.

Rola w utworze: Na przykładzie losów stokrotki pisarz pokazał, że nie wolno bezmyślnie niszczyć przyrody.