Dodaj do listy

O psie, który jeździł koleją

Charakterystyka bohaterów

Lampo - kundel, wygląda trochę jak szpic, a trochę jak owczarek. Pewnego dnia pojawia się na stacji kolejowej w Marittimie i szybko zdobywa serce Serce narząd mięśniowy, którego praca umożliwia krążenie krwi. S. pełni rolę pompy tłoczącej, poruszającej krew w naczyniach krwionośnych.
Czytaj dalej Słownik biologiczny
najpierw zawiadowcy, a potem jego rodziny i przyjaciół. Jest bardzo mądry, wytrwały, szybko się uczy. Jeśli coś sobie postanowi, zmierza do tego konsekwentnie i nie rezygnuje. Jego największą zdolnością, która powoduje, że staje się sławny w całych Włoszech, jest umiejętność jeżdżenia pociągami - Lampo zawsze wie, do którego pociągu i kiedy wsiąść, by dostać się tam, gdzie chce. Wiele osób chce go z tego powodu odkupić od kolejarza, ale ten nie zgadza się sprzedać przyjaciela. Lampo ginie tragicznie pod rozpędzoną lokomotywą, ratując życie malutkiej córeczce kolejarza.

Zawiadowca - pracownik stacji kolejowej w Marittimie, z którym zaprzyjaźnia się Lampo. Ma żonę i trójkę dzieci. Wszyscy bardzo kochają Lampo. Jest odpowiedzialnym, uczciwym człowiekiem, dobrze wykonuje swoje obowiązki, ma wielu przyjaciół. Nie zależy mu na pieniądzach ani na sławie - zgadza się na wywiady i artykuły w prasie dotyczące Lampo, ale nie wyraża zgody na sprzedanie psa nawet za największe pieniądze, bo uważa, że nie sprzedaje się przyjaciół. Odsyła Lampo tylko raz, na Sycylię, na wyraźne żądanie naczelnika stacji kolejowej (trzymanie psa na stacji jest niezgodne z przepisami). Jest mu jednak smutno, tęskni za psem i w głębi serca cieszy się, gdy Lampo wraca.

Adele - malutka córeczka zawiadowcy, zapewne pod koniec akcji książki ma około półtora roku, ponieważ niedawno nauczyła się chodzić. Lampo ratuje jej życie, gdy dziewczynka bawi się na torach, po których nadjeżdża rozpędzony pociąg.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.