Dodaj do listy

Książę i żebrak

Charakterystyka bohaterów

Tom Canty

Tom to mały żebrak marzący o zostaniu księciem. Chłopiec od najmłodszych lat przyuczany był do zawodu żebraka. Dzieciństwo chłopca pełne było awantur, był często bity i poniżany. Mimo to Tom był dzieckiem z natury wesołym i ciekawym świata. Dzięki pomocy mieszkającego na Offal Court księdza Andrzeja, mały żebrak nauczył się pisać, czytać oraz poznał podstawy języka łacińskiego. Tom nauczył się pięknie wysławiać i poznał maniery, których nie powstydziłby się nawet król Anglii. Od tej pory chłopiec zwykł marzyć o tym, że jest księciem, a wokół niego toczy się pełne elegancji życie. Przypadkowe spotkanie bohaterów ujawniło, jak bardzo obaj chłopcy są do siebie podobni. Gdy Tom założył na siebie barwne, drogocenne szaty księcia, a Edward ubrał potargane łachmany żebraka, okazało się, że w wyglądzie bohaterów nie ma żadnej różnicy. Obaj mieli długie, kręcone włosy i ładne, dziecięce twarze, takie same oczy, postawę i głos. Zbieg okoliczności i niemożność dostrzeżenia różnicy pomiędzy chłopcami dały straszne rezultaty. Książę przebrany za żebraka został brutalnie usunięty z pałacu, zaś Tom, pomimo prób wyjaśnienia pomyłki, musiał zająć jego miejsce. Tom miał dobre serce, przepełnione litością dla ludzi słabych i skrzywdzonych przez los. Cecha ta sprawiła, że żebrak na wieść o śmierci króla Henryka VIII oznajmił wszem i wobec, iż od tego momentu „królewskie prawo będzie prawem łaski, a nie prawem krwi”. Proszony o łaskę przez królewskiego chłopca do bicia, nie tylko podarował mu czekające go lanie, ale także mianował jego potomków dziedzicznymi spadkobiercami tego tytułu.

Stojąc na czele państwa Tom zawsze starał się właściwie oceniać rzeczywistość, a jako że był chłopcem niezwykle spostrzegawczym i inteligentnym, wielokrotnie swoimi wyrokami wprawiał w zdumienie lordów, którzy mu na co dzień towarzyszyli. Choć wykształcenie Toma było bardzo powierzchowne, to chłopiec nie miał problemu z udowodnieniem niewinności skazanego na śmierć za morderstwo mężczyzny i oskarżanej o czary kobiety. Tom nigdy tak naprawdę nie pogodził się z tym, że musiał zostać władcą i do końca chciał wyjaśnić nieporozumienie, jakie zaszło. Edward nigdy nie kłamał. Nawet w sytuacji, w której kłamstwo uratowałoby mu skórę.

książę Edward

Syn Henryka VIII. Dzieciństwo księcia Edwarda w niczym nie przypominało pełnego bólu i ubóstwa dzieciństwa Toma. Syn władcy Anglii, już od najmłodszych lat przygotowywany był do objęcia tronu. Z tego powodu Edward przyjmował lekcje łaciny, greki i francuskiego. Nadmiar lekcji powodował, że chłopiec często tęsknił za zabawą, a konieczność przebywania wśród dworzan i arystokracji zmuszała go do ciągłego zachowywania powagi, co było sprzeczne z naturą dziecka. Miał dobre serce, które zabraniało mu kraść i żebrać. Chłopiec wiedział, że przyszły władca całej Anglii nie może pozwolić sobie na przestępstwa. Książę od pierwszej chwili, w której go poznajemy, ani przez moment nie przestaje myśleć o innych. Widząc, jak strażnik brutalnie odepchnął Toma, nie mógł postąpić inaczej, jak tylko zaprosić brudnego i poniżonego chłopca do pałacu. Także podczas wędrówki po kraju książę wielokrotnie dawał dowody tego, jak bardzo obchodzi go ludzka niedola. Patrząc na ludzką niedolę wywołaną złym prawem, niegodziwością, książę bardzo cierpiał, bowiem był bardzo wrażliwy na widok niesprawiedliwości.

Miles Hendon

Miles Hendon to żołnierz, który po dziesięciu latach nieobecności w kraju, chce wrócić do swego rodzinnego domu. Przejeżdżając przez Londyn, Hendon uratował przed rozwścieczonym tłumem chłopca, który podawał się za następcę tronu Anglii. Miles, choć nie wierzył w prawdziwość tych słów, udawał, iż ma do czynienia z prawdziwym księciem.

Miles pochodził z bogatej rodziny. Jego ojciec Ojciec B. Schulz Sklepy cynamonowe, bohater główny; zajmuje poczesne miejsce w powieści; szanowany kupiec, sprawujący ojcowską władzę nie tylko nad rodziną, ale i nad subiektami. Pochylony nad rachunkami,... Czytaj dalej Słownik bohaterów literackich - liceum - sir Ryszard nosił tytuł hrabiego Kentu. Opiekun księcia miał dwoje braci, starszego Artura i młodszego Hugh. Ten ostatni, wiedząc, że Miles kocha się z wzajemnością w pięknej lady Edycie, która miała poślubić najstarszego syna sir Ryszarda, Hugh wmówił ojcu, iż jego starszy brat usiłował poślubić kobietę wbrew ojcowskiej woli. Łatwowierny ojciec za karę wypędził Milesa z kraju. Przez trzy lata mężczyzna brał udział w wojnach na kontynencie, aż w końcu dostał się do niewoli, w której spędził aż siedem Siedem Siedem to symbol kosmosu, stworzenia, przestrzeni, boskości, świętości, doskonałości, zdrowia, mądrości, wytrwałości, inteligencji, przygody, uporu, oszustwa, bólu, konfliktu, zwycięstwa.
...
Czytaj dalej Słownik symboli literackich
lat.

Miles Hendon nie należał do ludzi, których można było łatwo przestraszyć. Ciężka służba w wojsku i lata uciążliwej niedoli zahartowały go i uczyniły z niego dzielnego wojownika, który sprawnie posługiwał się mieczem. Umiejętność ta wielokrotnie pomagała mu wyciągać z tarapatów księcia Edwarda.

Hendon nie wierzył w królewskie pochodzenie chłopca, którego ocalił w dniu śmierci Henryka VIII, ale z czystej dobroci serca postanowił zatrzymać go przy sobie i zawieźć do Hendon Hall, gdzie chłopiec znalazłby dom rodzinny. W trakcie podróży Miles wielokrotnie udowadniał, że zawsze można na niego liczyć. Nie zrażały go ani kary, które musiał ponosić za tego, którego tytułował swoim panem, ani chwile zwątpienia, gdy Edward został porwany przez Johna Canty. Cechujące Milesa wytrwałość i upór sprawiały, że wszystko czego się podjął, kończyło się powodzeniem

Dzięki swej wiernej służbie i oddaniu dla księcia, Miles otrzymał na powrót należny mu majątek, a po śmierci swego młodszego brata ożenił się z lady Edytą.

John Canty

Ojciec Toma był pijakiem i nierobem. Utrzymywał się z kradzieży i tego, co jego dzieci Dzieci Z. Nałkowska Medaliony - Dorośli i dzieci w Oświęcimiu, bohaterowie autentyczni; dzieci przybywające do Oświęcimia nie miały wielkich szans przetrwania. Mniejsze i słabsze natychmiast kierowano... Czytaj dalej Słownik bohaterów literackich - liceum zarobiły żebrząc na ulicach Londynu. Wraz ze swoją matką John Canty często znęcał się nad Tomem i jego siostrami Nan i Bet. Na dzień przed śmiercią króla Henryka VIII John Canty zabił nieumyślnie księdza Andrzeja, który stanął w obronie przebranego za żebraka Edwarda. Aby uchronić się przed grożącą mu karą, Canty zmienił nazwisko na Hobbs i opuścił Londyn. Od tego czasu stał się jednym z włóczęgów z bandy Harapa, do której należał już w przeszłości.

John Canty był osobą bezwzględnie złą. Rodzinę, z którą rozdzielił się podczas ucieczki, traktował jak niewolników. Swego syna i córki zmuszał do żebrania, a gdy wieczorem nie dostał od nich pieniędzy, wymierzał im dotkliwą karę. Canty nie kochał swego syna, ale mimo to nie mógł się pogodzić z myślą o jego utracie. Traktował go jak swoją własność, nigdy nie liczył się z jego uczuciami ani pragnieniami.

Hugh Hendon

Najmłodszy z synów sir Ryszarda był oszustem, który dążąc do obranego celu, nie zawahał się poświęcić swojego brata. Żeniąc się z lady Edytą, Hugh nie myślał zupełnie o szczęściu tej kobiety, ale robił to wyłącznie dla zaspokojenia swoich pragnień. Zarówno w życiu osobistym, jak i publicznym Hugh był tyranem, który swoim podwładnym wymierzał surowe kary nawet za najlżejsze przewinienia. Gdy Edward zasiadł na tronie, Hugh został pozbawiony tytułu i majątku. Ani Miles, ani lady Edyta nie chcieli świadczyć przeciw swemu krewnemu, dlatego Hugh nie został wtrącony do więzienia. Zamiast tego uciekł za granicę, gdzie wkrótce zmarł.

Król Henryk VIII

Henryk VIII był władcą, którego imię budziło strach wśród mieszkańców Anglii. Ojciec Edwarda nie liczył się zupełnie z ludzkim życiem i nigdy nie wahał się skazać kogoś na śmierć, jeśli tylko przyszła mu na to ochota. Jedyną osobą, wobec której król był łagodny i uprzejmy, był książę Edward. W obecności syna tyran Tyran starożytni Grecy określali tak osobę, która bezprawnie przejęła rządy w polis. Tyrania, czyli rządy jednostki, była częstym zjawiskiem w Grecji w VII i VI w. p.n.e. Choć nieraz rządy te były... Czytaj dalej Słownik historyczny uspokajał się.

Matka Toma

Bardzo kochała syna i zawsze broniła go przed złością swego męża. Potrafiła cały dzień nic nie jeść, aby w nocy móc swoją porcją nakarmić Toma. Jako jedyna spostrzegła, że przebrany za żebraka Edward nie jest jej synem, zaś podczas pochodu poprzedzającego koronację, rozpoznała bez problemu Toma, choć z wyglądu zupełnie nie przypominał tego chłopca, którego wychowała.

Pustelnik

Jeden z księży, który musiał się ukryć przed prześladowaniami, które spotkały duchowieństwo ze strony Henryka VIII. Starzec Starzec A. Mickiewicz Romantyczność, bohater drugoplanowy; komentator wydarzeń z punktu widzenia racjonalisty
Poglądy Starca - racjonalisty: Starzec to uosobienie oświeceniowego racjonalizmu i wiary...
Czytaj dalej Słownik bohaterów literackich - liceum
oszalał mieszkając samotnie przez wiele lat i wydawało mu się, że jest archaniołem. Dowiedziawszy się, że gości w swej chacie syna swego prześladowcy, postanowił się zemścić, ale pojawienie się Milesa Hendona i Johna Canty pokrzyżowało jego plany.

Bohaterowie dzielą się na historyczne, realne: król Anglii Henryk Henryk Pieśń o Rolandzie, bohater epizodyczny; bratanek Ryszarda Starego, jeden z doradców Karola
Czytaj dalej Słownik bohaterów literackich - liceum
VIII oraz jego syn Edward z rodziną oraz fantastyczne, których istnienie nie jest historycznie udowodnione: Tom z rodziną, inni opisani mieszkańcy Londynu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.