Dodaj do listy

Puc, Bursztyn i goście

Chrakterystyka bohaterów

Puc - pies podwórzowy, starszy i bardziej doświadczony od swojego przyjaciela Bursztyna, uczy go pewnych zasad zachowania. Zna kilka sztuczek, jak np. „wygłaszanie mowy”, i chętnie uczy się nowych. Jest szybki i odważny, ale czasem wpada w tarapaty. Nie potrafi powstrzymać łakomstwa - wyjada zostawione w kuchni kotlety, choć wie, że nie są przeznaczone dla niego. Zaprzyjaźnia się z Mikadem.

Bursztyn - pies podwórzowy, młodszy od swojego przyjaciela Puca, lubi się bawić, łapać motyle i jest łakomczuchem. Czasem nie przestrzega reguł obowiązujących w domu i wpada z tego powodu w kłopoty, próbuje też unikać uczenia się sztuczek. Zaprzyjaźnia się z Mikadem.

Mikado - nieduży japoński piesek, którego imię oznacza „cesarz”. Jest dumny i niezależny, nie nawiązuje łatwo znajomości, ale nie brak mu odwagi i wytrwałości. Kiedy Puc i Bursztyn zapraszają go do zabawy, przyjmuje propozycję i od tego czasu rozpoczyna się jego przemiana z pieska kanapowego w psa podwórzowego. Uczy się bawić, poznaje inne psy, nawet bierze udział w psiej bijatyce na rynku. Zaprzyjaźnia się z Pucem i Bursztynem. Bardzo przywiązuje się do córeczki pana domu, Krysi. W końcu wyskakuje z pociągu i zostaje na stałe w gospodarstwie.

Tiuzdej - nieduży piesek rasy angielskiej, zawsze ubrany w psie ubranko. Jego imię znaczy po angielsku „wtorek”, ponieważ panna Agata Agata W. S. Reymont Chłopi, bohaterka epizodyczna; staruszka, krewna Kłębów, jesień i zimę spędza żebrząc pod kościołami, na wiosnę wraca do Lipiec, aby pomóc krewnym w gospodarstwie. Skromna, nieśmiała,... Czytaj dalej Słownik bohaterów literackich - liceum dostała go we wtorek. Jest tchórzliwy, rozkapryszony, nic go nie intersuje, wszystkiego się boi. Czas spędza na kolanach swojej pani albo w koszyku na miękkiej poduszce. Tylko jeden raz zachowuje się jak prawdziwy pies, gdy kradnie ukrytą przez Puca i Bursztyna surową wątrobę i zabiera ją na pole, aby tam zjeść. Jednak pannie Agacie to się nie podoba i decyduje wrócić do miasta.

Katarzyna - gospodyni w domu Puca i Bursztyna, bardzo groźna, ale sprawiedliwa, psy szanują ją i respektują. Bardzo lubi Mikado i jest zwolenniczką jego pozostania.

Krysia - mała dziewczynka, córeczka właściciela Puca i Bursztyna. Kiedy ratuje Mikada z psiej awantury, ten uznaje ją za swoją panią.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.