Dodaj do listy

Pies Baskerville'ów

Streszczenie krótkie

W majątku Baskerville Hall ginie tajemniczo właściciel, sir Charles Baskerville. Według legendy krążącej od dziesięcioleci pośród członków rodziny jego śmierć jest wynikiem klątwy, jaka spadła dawno temu na cały ród. Była ona efektem zbrodni i gwałtów, jakich dopuszczał się jeden z Baskerville'ów, sir Hugon. Od jego czasów rodzinę prześladuje ponoć piekielny czarny pies, który zionie ogniem z pyska i zabija każdego Baskerville'a po kolei. W tę historię nie wierzy jednak doktor Doktor A. Mickiewicz III cz. Dziadów, bohater epizodyczny; w sc.8 rozmawia z Senatorem o śledztwie. Jest to typowy pochlebca, podlizuje się Nowosilcowowi, przytakuje, zmieniając nawet zdanie. Wygłasza opinię,... Czytaj dalej Słownik bohaterów literackich - liceum Jakub Mortimer, przyjaciel dziedzica majątku, sir Henry'ego, i zleca zbadanie sprawy Sherlockowi Holmesowi.

Obok majątku mieszka przyrodnik, Jack Stapleton, i jego siostra Beryl. Sir Henry zakochuje się w niej, ale okazuje się, że Jack jest temu związkowi zdecydowanie przeciwny. Na wrzosowisku ginie ukrywający się tam zbrodniarz Selden (brat służącej sir Henry'ego), który był ubrany w marynarkę sir Henry'ego. Obok niego widać ślady łap wielkiego psa. Sherlock Holmes dochodzi do wniosku, że pies nie jest legendą, ale prawdziwym zwierzęciem, i przeprowadza śledztwo, w wyniku którego dowiaduje się, że Stapleton jest potomkiem Baskerville'ów. To on hoduje psa i zabija krewnych, mając nadzieję, że przejmie po nich majątek. Beryl Beryl minerał o wzorze Be3Al2(Si6O18). Najczęściej występuje w formie pegmatytu. Jego przeźroczyste odmiany są kamieniami szlachetnymi. Zielony beryl zwany jest szmaragdem, natomiast niebieski akwamarynem.
...
Czytaj dalej Słownik geograficzny
zaś jest jego żoną, a nie siostrą; próbuje zmuszać ją do wystawiania dziedziców majątku na pastwę psa poprzez rzekome uwodzenie ich i umawianie się na nocne spotkania na wrzosowiskach, ale kobieta Kobieta Z. Nałkowska Medaliony - Kobieta cmentarna, bohaterka autentyczna; prosta, niewykształcona kobieta, opiekująca się grobami. Niedaleko cmentarza znajduje się getto żydowskie, otoczone murem. Wedle... Czytaj dalej Słownik bohaterów literackich - liceum buntuje się i nie chce współpracować, za co jest przez męża bita i więziona w domu. To ona zdradza detektywowi kryjówkę Jacka. Zbrodniarz topi się w bagnie podczas ucieczki, a pies zostaje zastrzelony, gdy próbuje zaatakować sir Henry'ego i Holmesa.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.